Fundacja „Gdy Liczy się Czas” realizuje projekt „Ukraina-Polska: „Dziecko i Rak” Wspólne działania na rzecz edukacji prozdrowotnej i zwiększenie poziomu satysfakcji z życia dzieci i młodzieży z chorobą nowotworową. Projekt jest wspierany przez program RITA polsko-amerykańskiej Fundacji Wolności.
Projekt jest ukierunkowany na dzielenie się polskim doświadczeniem z dziedziny psychoonkologii z przedstawicielami organizacji pozarządowych z Ukrainy.
Widzimy, że temat psychoonkologii, jako obszaru profilaktyki choroby nowotworowej, wsparcia pacjentów i członków ich rodzin, praca z personelem medycznym jest tematem niezwykle ważnym i aktualnym w walce z choroba nowotworową i jej skutkami.
W ramach projektu odbyły się warsztaty i była przygotowana publikacja związana z tematem psychoonkologii.
Wśród wykładowców i autorów były:
dr hab. n. med.psychoonkolog M. Samardakiewicz,
Konsultant Polskiego Towarzystwa Psychologicznego w zakresie psychologii klinicznej dziecka chorego somatycznie, przewodnicząca Polskiej Pediatrycznej Grupy Psychoonkologów Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej. Prezes Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego.
Adiunkt w Klinice Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie
Kierownik Zakładu Psychologii Klinicznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego
o. Filip Leszek Buczyński, teolog, dr psychologii, psychoterapeuta, psychoonkolog. Członek Zarządu i Superwizor Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego. Przewodniczący Rady Ogólnopolskiego Forum Pediatrycznej Opieki Paliatywnej. Założyciel i prezes Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia.
Małgorzata Kostek, dr psychologii, psycholog kliniczny, psychoonkolog, psychoterapeuta. Superwizor Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego.
Bartłomiej Jasiocha, psycholog, psychoonkolog
Katarzyna Nowak-Ledniowska
Psycholog, psychoterapeuta w trakcie certyfikacji. Od początku swojej drogi zawodowej związana z opieką paliatywno – hospicyjną. Od 2010 roku pomaga rodzinom objętym opieką Krakowskiego Hospicjum dla Dzieci im. Ks. Józefa Tischnera
Anita Łucjan-Kowalska – certyfikowana muzykoterapeutka Polskiego Stowarzyszenia Muzykoterapeutów, psycholog, arteterapeuta
Monika Nowak – pedagog, wieloletni pracownik Hospicjum „Małego Księcia w Lublinie”, autor projektu „Zabawolandia” – zajęć arte terapeutycznych dla dzieci na oddziale Onkologii, Hematologii i Transplantologii w Lublinie
W ramach projektu było przeprowadzone spotkanie przedstawicieli fundacji z Ukrainy z prezydentem Miasta Lublin panem Krzysztofem Żukiem, dyrektorem Departamentu Zdrowia Miasta Lublin panem Jerzy Kusiem, przedstawicielem Klastra Medycyny Lubelskiej, radną Miasta Lublin panią Beatą Stepaniuk-Kuśmierzak, dyrektorem Biura Partycypacji Społecznej Miasta Lublin Piotrem Chorosiem.
Widzimy, że szkolenia partnerów ze Wschodu jest niezwykle ważnym i potrzebnym przedsięwzięciem, które pomoże w niesieniu pomocy i zwiększenie poziomu satysfakcji z życia dzieci i młodzieży z chorobą nowotworową.